خرده چوب

خرده چوب

خرده چوب

انواع خرده چوب :

1- چیپس

بوسیله دستگاه های خردکن (چیپر) تولید می گردد . در صنایع کاغذسازی و تلید تخته های فیبر کاربرد دارند . طول و عرض چیپس حدوداُ 12/5 تا 25 میلیمتر بوده و ضخامت آنها کمتر از این مقدار و معمولا در حد چند میلیمتر است .

 

2- تراشه

خرده چوب‌هایی با فرم معین بوده که توسط تیغه های دستگاه خردکن و یا تراشه گیر که چوب را در سطح شعاعی و یا مماسی و یا بینابینی برش می هندسیدهند ، تهیه می شود . تراشه ذرات پهن و نازکی هستند که ضخامت یکنواخت آنها بین 0/2 تا 0/4 میلیمتر تغییر می کند و طول تراشه ها از 25 تا 100 میلیمتر و عرض آنها در محدوده 20 تا 25 میلیمتر نوسان دارد .

 

3- تراشه بلند

چوب‌های خرده پهن و نازک شبیه تراشه که طول نسبتا بلند (بیش از 30 میلیمتر) و عرض کمتر از تراشه دارند .

 

4- فیبر

فیبرهای مورد استفاده در ساخت تخته چوب خرده شامل گروهیاز الیاف مجزا یا به هم پیوسته (دستجات فیبر) می باشند. از این الیاف برای ساخت تخته های همگن یا لایه ای استفاده می شود . مصرف فیبرهای حاصل از دفیبراتورهای تحت فشار در فرآیند ساخت تخته خرده چوب بسیار متداول است . فیبرها را می توان از چیپس های معمولی یا تیمار شد حاصل از پهن برگ یا سوزنی برگ به کمک دفیبراتورهای اتمسفری با تحت فشار ، تولید نمود . گاهی هم از مواد لیگنوسلولزی مناسب مانند باگاس نیز برای تولید فیبر استفاده می شود .

 

5- پوشال

چوب‌های نازک خرده که از برش سطحی در راستای الیاف تولید می شوند . از جنبه های مثبت استفاده از پوشال و امتیاز ضخامت باریک شونده آن ، فشردگی بهتر در پرس ، پایداری ضخامت تخته و بالاتر بودن چسبندگی داخلی می باشد .

 

6- خلال

خرده چوب‌هایی با سطح مقطع مربع یا مستطیلی که طول آنها در راستای الیاف بوده و حداقل چهار برابر ضخامت آنها می باشد.

 

7- رشته چوب

چوب‌های نازک خرده، باریک و بلندی که فرم رشته‌ای و ضریب کشیدگی بالایی دارند و از آنها برای تولید تخته خرده چوب و همچنین ساخت پانل‌های چوب سیمان استفاده می‌شود .

 

8- نرمه

ذرات بسیار ریز چوب که در مقایسه با سایر انواع خرده چوب ، ابعاد بسیار کمی درحد میلیمتر دارند.

نرمه ها پسماند خطوط تولید صنایع چوب بوده و نمونه هایی از آنها ، ذرات بسیار ریز حاصل از درجه بندی خرده چوب‌های خشک ، خاک اره و گرد سنباده‌زنی می‌باشند.

 

بازرگانی ماراک با سابقه درخشان در تولید و فروش انواع چوب و مصنوعات چوبی

اشتراک گذاری این مقاله